viernes, 15 de diciembre de 2017

CARN DE POLTRE? SI, GRÀCIES!!

L'any 2016 la FECAPI va començar una col.laboració amb l'IRTA (Institut de Recerca Tecnològica i Agrícola) per a tipificar la carn de poltre de CPC.
Aquest estudi consta de tres fases i tot just ara acabem de saber-ne els resultats de la segona, i amb unes expectatives que no ens podiem imaginar, ja que de treballs n'hi ha molts, però cap de la nostra zona (el Pirineu) ni cap amb la profunditat del que estem portant a terme.
En una primera fase es va analitzar carn de poltres desmamats (que només havien begut llet de la mare i pastura i que mai havien tastat el pinso). Els nivells d'àcids grassos omega-3 es van disparar fins a nivells insospitats (gairebé un 20% en alguns casos), cosa que corroborava el gust que tenen aquests poltres de sardines -el peix blau també porta molt omega 3-.
En la segona fase s'han analitzat poltres que han estat engreixats amb pinso ecològic i convencional. Se sabia que els resultats no serien tan espectaculars com amb els poltres de llet, però tot i amb això les conclusions que treu la Dra. Oliver de l'IRTA (a partir del treball de la Judit Santacana, a qui ha dirigit) és que es tracta de l'única carn que compleix amb les recomanacions de l'OMS (Organització Mundial de la Salut) de relació àcids grassos omega6/omega3 per sota o igual a 4; també és la carn que porta més ferro hemo (lligat a la cadena de transport d'oxigen per part dels glòbuls vermells) i que per això la fa ideal per: dones en etapa de gestació i lactància, esportistes, nens en creixement, malalts, avis i per a tota la població en general. 
Com que no tot havia de ser fantàstic, aquesta quantitat de ferro també provoca una oxidació prematura de la canal cosa que fa que, o bé calgui conservar-la en un ambient lliure d'oxígen (responsable de l'oxidació).
Aprofitant aquesta presentació, des del Ripollès es va organitzar una jornada PATT que va comptar amb cuiners de la Vall de Camprodon (entre ells un dels nostres ramaders com és el Jordi Solé) i que van demostrar que la carn de poltre es pot cuinar de mil i una maneres i que no ha de ser gens no mica avorrida.


Una aposta a tots els nivells (FECAPI, IRTA, Cuines)




Presentació de l'IRTA



Els cuiners en acció


 Caneló
 Hamburguesa de poltre

 Fetge amb ceba caramelitzada
 Estofat de poltre
Steak tartar

lunes, 20 de noviembre de 2017

10 anys de FECAPI

Durant el lapse que va del 10è a l'11è Concurs Nacional de Cavall Pirinenc Català (que se celebrerà el 3r cap de setmana de novembre de 2018), la FECAPI celebra els 10 anys de la seva creació. Durant aquest any, i per recordar l'efemèride, es comptarà amb un logo adaptat per l'ocasió. Volem fer partíceps a tots els socis del que això representa, de la feina que es fa i que sense ells no seria possible i és per aquest motiu que poc a poc anirem desvetllant totes les novetats que acompanyaran aquest aniversari.


domingo, 19 de noviembre de 2017

Xè CONCURS NACIONAL DE CAVALL PIRINENC CATALÀ (ESTERRI D'ÀNEU, 18 NOVEMBRE 2017)

El Xè Concurs nacional de Cavall Pirinenc Català ja és història. 
La població d'Esterri d'Àneu, al Pallars Sobirà, va acollir 80 animals vinguts d'arreu del Pirineu per a participar en el nacional d'enguany.
Les novetats, van ser poder mesurar l'alçada a la creu i l'amplada de pit de tots i cadascun dels animals quan entraven al recinte (a més de la obligatòria lectura de microxip), i el fet que els jutges van alternar les categories que jutjaven.
Es van donar 5 premis per categoria i els guanyadors va ser els següents:

SOBRANYA
1r premi KIRA de Xavier Planella del Ripollès
2n premi TOSCANA de Joan Solé de l'Alt Urgell
3r premi LLUFA d'Anna Palol del Ripollès
4t premi GUAPA de Ramon Lladós del Pallars Sobirà
5è premi FULLA de Bonicoi Explotacions Ramaderes del Pallars Sobirà

SOBRANY
1r premi FIL de Xavier Solé del Pallars Sobirà
2n premi ESTEL de Germans Tosas de la Cerdanya
3r premi TRAPI de les Farreres de la Cerdanya
4t premi TORRAT de Jordi Ros del Pallars Sobirà
5è premi SISOKO d'Andreu Soriano de la Cerdanya

TERÇONA
1r premi FAINA-ARAN d'Albert Boya de la Val d'Aran
2n premi LLUNA d'Andreu Ramos de l'Alt Urgell
3r premi CANYELLA de Jordi Ravetllat de la Cerdanya
4t premi ESPURNA de Jordi Solé i Jordi Corcoy del Ripollès
5è premi CLÀUDIA d'Embotits Esterri del Pallars Sobirà

TERÇÓ
1r premi LLAMP de Bonicoi Explotacions Ramaderes del Pallars Sobirà
2n premi PILGREEN de Maria Serra del Pallars Sobirà
3r premi FALGUERO de Ramaderia la Illa del Ripollès
4t premi ROBIN HOOD de Ramaderia Tubau del Ripollès
5è premi FELIX-ARAN d'Albert Boya de la Val d'Aran

PARELLA
1r premi MELVITA+ZEUS de Joan España de la Val d'Aran
2n premi SABINA+FARINA de Joan Farré de l'Alta Ribagorça
3r premi EMILIA+FRUITA de Carmen Espinosa de l'Alt Urgell
4t premi BAYA IV+ALBERTA de Jordi Ravetllat de la Cerdanya
5è premi NOGUERA+LLUNA de Rafel Escolà del Pallars Sobirà

CAVALL
1r premi JUNIOR de Sergio Mir de la Val d'Aran
2n premi MARC de Maria Serra del Pallars Sobirà
3r premi MUSTEL de Ramon Lladós del Pallars Sobirà
4t premi MANSO de Santa Maria de Talló de la Cerdanya
5è premi BARTON de Carmen Espinosa de l'Alt Urgell

El concurs, que es va encetar amb un sopar de benvinguda i ball de nit el divendres 17 és el punt de partida també de la commemoració dels 10 anys de FECAPI d'aquí fins al proper concurs nacional que l'any que ve se celebrarà a la Comarca de la Cerdanya.
Heus aquí algunes fotos que anirem omplint quan en tinguem més:




Descarregant animals 
Fotos: Aleix Marco

Sopar de benvinguda. Foto: Eva Martinez-Picó

Entrega de reconeixements. Foto: Emma Rafel









Xè Concurs Fotos: Marta Boleda

Els trofeus

sábado, 4 de noviembre de 2017

COMARCAL CERDANYA (PUIGCERDÀ 4.11.2017)

Fi de festa de comarcals amb benevolença del temps que ha permès realitzar tot el concurs de Puigcerdà (aquest any sobranys i sobranyes incloses) sense ni una gota d'aigua. Com sempre, espectacle garantit i animals molt bén preparats per acabar de configurar una graella que d'aquí 15 dies competirà a Esterri d'Àneu per erigir-se en els millors exemplars de Cavall Pirinenc Català del país.

SOBRANYA
1r premi GALANTA de Pere Tor d'Age
2n premi RAPAZINHA de Marc Gosa de Bellver de Cerdanya
3r premi KIKARRA de Ca l'Alzina de Vilallobent

SOBRANY
1r premi TRAPI de Jordi Formentí de Talltorta
2n premi ESTEL de Germans Tosas de Montellà
3r premi SISOKO d'Andreu Soriano de Ger

TERÇONA
1r premi FESTIVE de la Sanera de Bolvir
2n premi FLICA de Pere Tor d'Age
3r premi FABIOLA de Josep Ginesta d'Age

TERÇÓ
1r premi FABIAN de Pere Ginesta d'Age
2n premi FILO de la Sanera de Bolvir
3r premi FETARE de Celestí Macias de Bolvir

PARELLA
1r premi ALTZÀ de La Sanera de Bolvir
2n premi UMAGINE de Pere Tor d'Age
3r premi LUA d'Albert Ravetllat de Bolvir

CAVALL
1r premi CLOVIS de Pere Ginesta d'Age
2n premi MANSO de Pere Rosell de Talló
3r premi GROS d'Eduard Aymerich de Pi






Fotos; Raquel Serrat i Xavi Ros

jueves, 2 de noviembre de 2017

COMARCAL ALTA RIBAGORÇA (VILALLER 2.11.2017)

Penúltim comarcal acabat! La fira de tots sants de Vilaller ens ha deixat amb els resultats que us presentarem a continuació; tot i que ja sabem que es tracta d'una comarca amb pocs animals, el nivell, com sempre, ha estat bén alt amb CPC's de molta categoria! 

SOBRANYA
1r premi ÀRNICA de Pilar Domech de Llesp
2n premi GITANA de Pilar Domech de Llesp
3r premi NIT de Carlos Pascual d'Espills

SOBRANY
1r premi GÀNGSTER de Pilar Domech de Llesp
2n premi ROSSINYOL de Carlos Pascual d'Espills

TERÇONA
1r premi FRIDA de Pilar Domech de Llesp

TERÇÓ
1r premi BATANS de Carlos Pascual d'Espills

PARELLA
1r premi FARINA+SABINA de Joan Farré de Saraís
2n premi TILDA+HERMENS de Pilar Domech de Llesp
3r premi MEL+AINA d'Aurora Subirà de Taüll

SEMENTAL
*Categoria deserta per manca de participants






lunes, 30 de octubre de 2017

COMARCAL RIPOLLÈS (LLANARS 29.10.17)

El concurs comarcal del Ripollès ja és història, i mica en mica es van configurant les graelles del Nacional..sota unes temperatures anormals per l'època i que van seguir pujant amb la qualitat dels animals, els cpc's més orientals van proagonitzar un gran concurs, amb grans animals i premis molt disputats...felicitats a l'organització i als ramaders!

SOBRANYA
1r premi KIRA de Xavier Planella de Vilallonga de Ter
2n premi LLUFA d'Anna Palol de Setcases
3r premi ESTRELLA d' El Carol CB de Molló

SOBRANY
1r premi PAU de Xavier Planella de Vilallonga de Ter
2n premi GASCON de Mas la Illa de Llanars
3r premi VALENT de La Bellabriga SC de Llanars


TERÇONA
1r premi PANIQUELLA d'Albert Coma de Setcases
2n premi ESPURNA de J.Solé & J.Corcoy de Molló
3r premi BRUNA de J.Solé & J.Corcoy de Molló


TERÇÓ
1r premi ROBIN HOOD de Ramaderia Tubau de Pardines
2n premi FALGUERO de Mas la Illa de Llanars
3r premi TEO de la COROMINA de Raquel Serrat de Queralbs


PARELLA
1r premi TINA+BOMBÓ de J.Solé & J.Corcoy de Molló
2n premi CUCA+BRUCE de J.Solé & J.Corcoy de Molló
3r premi GUILLA+RUFFI de Xavier Planella de Vilallonga de Ter


SEMENTAL
1r premi HULK12 de Mas la Illa de Llanars
2n premi PILGRIM de J.Solé & J.Corcoy de Molló
3r premi XULO d'Albert Coma de Setcases



Fotos: Aleix Marco, Raquel Serrat i Emma Bosch

lunes, 23 de octubre de 2017

COMARCAL PALLARS SOBIRÀ (ESTERRI D' ÀNEU 22.10.2017)

I com qui no vol la cosa ja hem passat la meitat dels comarcals amb el Pallars Sobirà que va celebrar la Fira de Santa Teresa d'Esterri d'Àneu amb un lluït concurs amb més de quaranta participants. Moltes explotacions i premis molt repartits per uns animals que no hauran de viatjar gaire fins al nacional..perquè... aquest any juguen a casa!

SOBRANYA
1r premi GUAPA de Ramon Lladós d'Àreu
2n premi FULLA de Bonicoi Explotacions Ramaderes de Burg
3r premi POLIDA de Xavier Solé de Llavorsí



SOBRANY
1r premi FIL de Xavier Solé de Llavorsí
2n premi BOET de Casa Currona d'Àreu
3r premi TORRAT de Jordi Ros d'Escàs


TERÇONA
1r premi CLÀUDIA d'Embotits Esterri d'Esterri d'Àneu
2n premi LILI de Casa Pey de Tavascan
3r premi CUCA de Pericle d'Isil



TERÇÓ
1r premi LLAMP de Bonicoi Explotacions Ramaderes de Burg
2n premi PILGREEN de Maria Serra d'Espot
3r premi PLUTÓ de Gemma Orteu d'Escalarre

PARELLA
1r premi VIOLETA+PITA de Casa Badiot de Sort
2n premi NOGUERA+LLUNA de Rafel Escolà d'Àreu
3r premi MARINA+MARTA d'Embotits Esterri d'Esterri d'Àneu

CAVALL
1r premi MARC de Maria Serra d'Espot
2n premi MUSTEL de Ramon Lladós d'Àreu
3r premi CASTANYET de Casa Badiot de Sort